COVID-19: Pomoc brytyjskiego rządu dla biznesu i jednostek indywidualnych

 

COVID-19: Pomoc brytyjskiego rządu dla biznesu i jednostek indywidualnych

Covid-19 jest wyzwaniem dla biznesu i jednostek indywidualnych. W odpowiedzi na wyzwania coronowirusa, rząd brytyjski podejmuje kroki w kierunku pomocy przedsiębiorcom.

Rząd przedstawił wczoraj dokładny plan pomocy, który wspomniał w budżecie Kanclerz Skarbu, Rishi Sunak’a.

W celu zminimalizowania negatywnego wpływu koronowirusa na gospodarkę Wielkiej Brytanii, rząd ogłosił następujący pakiet środków pomocy:

Pomoc dla biznesu- Ogólnie

  • Specjalna pożyczka British Business Bank tzw. Coronavirus Business Interruption Loan Scheme. Jest to bezpłatna pożyczka do 5mln funtów, rząd ma pokryć do 80% strat. Przez pierwsze 6 miesięcy rząd będzie pokrywał odsetki.
  • Refundacja 14 dni ustawowego zasiłku chorobowego (Statutory Sick Pay) dla każdego pracownika. Dotyczy mniejszych biznesów, czyli takich gdzie liczba pracowników nie przekracza 250.
  • Dedykowana telefoniczna linia pomocy dla biznesu i samo-zatrudnionych znajdujących się pod finansową presją lub obawiających się zadłużenia podatkowego. Dzwoniąc na numer 0800 0159 559, biznesy i samo-zatrudnieni mają szanse przedyskutować problemy związane z płatnością podatku spowodowane przez COVID-19 z przedstawicielem urzędu podatkowego i ustalić potencjalny plan płatności tzw. Time to Pay.
  • Gotówkowe dotacje pieniężne wysokości 10,000 funtów dla małych biznesów przyznawane przez lokalne samorządy. Dokładne informacje o dotacjach mają być przedstawione. Firmy, które nie płacą, lub płacą niskie stawki biznesowe i kwalifikują się do ulgi dla małych firm (tzw. small business rate relief (SBBR) nie muszą wnioskować o te dotacje- lokalne urzędy przyznają je na początku kwietnia.

Dodatkowo dla sektora handlowego, turystycznego i rozrywkowego

  • Te sektory otrzymają ‘wakcje’ od płacenia stawek biznesowych w latach podatkowych 2020 -2021.
  • Dotacje w wysokości 25,000 funtów będą dostępne dla niektórych biznesów zajmujących małe lokale.

Przypominamy również, że 11 Marca 2020 Bank of England ogłosił obniżenie stopy procentowej z 0.75% do najniższej w historii stopy wynoszącej 0.25%. https://www.bbc.co.uk/news/business-51831004 oraz, że obiecał dodatkowe kredyty dla mniejszych biznesów.