31 grudnia 2020-koniec okresu przejściowego

31 grudnia 2020 nastąpi koniec okresu przejściowego a Wielka Brytania opuści jednolity rynek i unię celną UE.

Wiąże się to z wieloma zmianami. Przede wszystkim należy sprawdzić czy obecne kontrakty są kompatybilne z nowymi zasadami oraz prawem dotyczącym przekazywania danych osobowych.

Należy upewnić się, że siła robocza w przedsiębiorstwie będzie mogła nadal kontynuować na tych samych zasadach. Osoby mieszkające w Wielkiej Brytanii przed końcem okresu przejściowego będą mogły ubiegać się o status osiedleńczy (pre-settled lub settled status) do 30 czerwca 2021. Natomiast osoby przyjeżdżające do Wielkiej Brytanii po 1 stycznia 2021, będą podlegały nowemu systemowi imigracyjnemu i aby pracować  będą musiały spełnić wymagania dla danej kategorii wizy.

Firmy prowadzące wymianę handlową z Wielką Brytanią, obowiązywać będą nowe zasady. Aby sprawdzić jakie zasady będą obowiązywać należy skorzystać z narzedzia znajdującego się na stronie:  https://www.gov.uk/transition

Ogólne informacje dotyczące świadczenia usług, kwestii danych osobowych, importu, eksportu oraz ceł i podatków znajdują sie na https://www.gov.uk/eubusiness.

Więcej informacji w języku polskim można uzyskać na https://www.brexit.gov.pl/